
Definicija i koristi posta
Uzvišeni Allah je propisao post i učinio ga četvrtim stubom Islama. Mnogo je tekstova iz Kur'ana i Sunneta koji, tako jasno pojašnjavaju propise i karakteristike posta, kao što se Sunce vidi danju.
Definicija posta:
Jezičko značenje posta:
Post se u jeziku odnosi na odricanje od nečega ili zabrana i ostavljanje. Kaže Uzvišeni Allah: ”Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti i danas ni sa kim neću govoriti”. (Merjem, 26)
Kažu lingvisti[1] (korijen riječi posta: same – savmen i sijamen) da je post suzdržavanje od jela, pića, intimnog odnosa; a kaže se i za konja da je postač (ne traži hranu) dok ne omrkne.
Terminološko značenje posta:
Terminološko značenje posta je suzdržavanje određenih osoba od određenih stvari, u određeno vrijeme i pod određenim uslovima sa namjerom obožavanja Uzvišenog Allaha.
Na to ukazuju riječi Uzvišenog Allaha: ”Jedite i pijte sve dok ne budete mogli razlikovati bijelu nit od crne niti zore; od tada postite sve do noći”. (El – Bekare, 187)
Post nije ispravan osim sa nijjetom, koji se mora donijeti u zoru, traje do zalaska Sunca i uz posebne uslove, tako da post nije ispravan bez nijjeta.
Mudrost propisivanja posta
Da li nam je post propisan kako bi gladovali i žednjeli? Šta se mora ostvariti tokom posta?
Kur'anski ajet je u ovome jasan i nedvosmislen: “O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijeha klonili”. (El – Bekare, 183)
Ako si postio, bit ćeš bogobojazan. Ako si izašao iz ramazana, a nisi postao bogobojazan, nisi postio istinskim postom. Bogobojaznost je da činiš ono što ti je Uzvišeni Allah naredio i da ostavljaš ono što ti je zabranio.
Mjesto posta u Islamu
1) Post je jedan od pet stubova islama i jedan od najboljih dobrih djela zato što je Uzvišeni Allah post ostavio za Sebe, kako bi za to čovjeka posebno nagradio. Kaže Uzvišeni Allah u jednom od hadisa (hadis kudsijj) koji prenosi Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, od Uzvišenog Allaha: ”Svako djelo pripada čovjeku osim posta, post pripada Meni i Ja za njega posebno nagrađujem“[2].
2) Post je tajna između roba i njegovog Stvoritelja. Kroz post se oslikava iskrena svjesnost, koja je u srcu vjernika, o nadzorisanju Onog Koji ga je stvorio i nije moguće da se u postu čovjek pretvara. U ovom slučaju izgrađuje se svjesnost o nadzorisanju i strah od Uzvišenog Allaha, što je plemenit i uzvišen cilj do kojeg nisu doprle ambicije mnogih ljudi[3].
3) Post vraća čovječanstvu pravi sistem i jedinstvo, ljubav prema pravednosti i ravnopravnosti, te usađuje u srce vjernika milost, lijepo ponašanje i čuva društvo od štete i nereda.
4) Post utiče i čini da vjernik saosjeća bol i patnju njegove braće koja su u potrebi za hranom i vodom, te sam počne pomagati siromasima i onima koji su u potrebi. Na taj način se postiže ljubav i bratstvo između vjernika.
5) Post je praktična vježba za dušu, koja nosi sa sobom odgovornost i poteškoće.
Koristi posta
Uzvišenom Allahu zahvaljujemo zato što nijednu stvar, koju je učinio ibadetom[4], nije ostavio a da u sebi ne sadrži neku od koristi. To je slučaj sa namazom, zekatom i hadždžom, a nije izostvaljen ni post.
Neke od koristi posta:
- Post sprječava čovjeka od upadanja u grijeh. Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: ”Post je štit (pokrivač), pa neka postač ne čini intimni odnos i ružna djela, a ako ga kogod napadne ili počne grditi, neka mu dva puta kaže: „Ja postim!“ – Tako mi Onoga u Čijoj je ruci moja duša, zadah iz usta postača sigurno je kod Uzvišenog Allaha bolji od mirisa mošusa. – Postač ostavlja svoje jelo, svoje piće i svoju požudu (strast) – kaže Uzvišeni Allah – radi Mene. Post je Moj i Ja za njega posebno nagrađujem, a za svako dobro djelo ima desetostruka nagrada”[5].
- Post je razlog brisanja i opraštanja grijeha. Od Huzejfe, radijallahu anhu, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: ”Čovjekovo iskušenje i put u grijeh može biti njegova porodica, imetak i komšije, ali se ta iskušenja brišu namazom, postom i sadakom”[6].
- Postizanje takvaluka – tj. bogobojaznosti ili čestitosti.
- Prisjećanje potrebnika i pružanje pomoći istima. Post u sebi nosi vježbu kušanja gladi i neimaštine, te nas tako podsjeća na siromašne, gladne i sve druge koji cijeli život kušaju bol, glad i oskudicu. Kroz tu vrstu vježbe post nas opominje da ne zaboravimo svoju siromašnu braću vjernike, koji i u ramazanu i van njega kušaju bol glad i žeđ, podsjećajući nas na obavezu pomoći i podrške njima.
Mr. Ferid Aljović
[1] Pogledaj: El – Muhit, Lisanul areb, riječ: post.
[2] Muttefekun alejhi znači da su se imami Buhari i Muslim, dvojica najvećih autoriteta u islamu po pitanju hadisa, usaglasili oko ispravnosti hadisa.
[3] El – fikhu el – mujesser, Abdullah b. Muhammed et – Tajjar, poglavlje o postu (2/14).
[4] Šejhul-Islam je rekao: ”Ibadet je cjelokupni naziv za sve ono što Uzvišeni Allah voli i sa čime je zadovoljan od riječi i djela, javnih i tajnih”. Ibnul-Kajjim kaže: ”To se gradi na petnaest osnova, onaj ko ih upotpuni upotpunio je stupnjeve robovanja. A to pojašnjava činjenica da je ibadet podijeljen na srce, jezik i udove. A propisi vezani za robovanje se dijele na pet kategorija: vadžib (obavezan), mustehab (poželjan), haram (zabranjen), mekruh (pokuđen) i mubah (opće dopušten). Dok svaki od njih ima udjela u srcu, jeziku i udovima’.
[5] Buhari, poglavlje o postu (1/502), br. 1894, i Muslim, poglavlje o postu (4/285), br. 1151.
[6] Buhari, poglavlje o postu (1/502), br. 1895, i Muslim, poglavlje o imanu (1/446), br. 144.

Komentariši